+ 374 55 39 00 36
              تماس با ما

   
    

 

 

 

 

اطلاعات عمومی

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستان

 ۱ ژانویه (سال نو)

سال نوسال نو تمام هفته با شروع از تاریخ ۳۱ دسامبر توسط پخت شیرینی سال نو و انواع شیرینی ها جشن می گیرند. در طول این هفته، مردم هدیه مبادله ها و آرزوهای تبریک، و خانه های خود باز به استقبال هر کس هستند. بازدید در تاریخ ۱ ژانویه آغاز می شود و تا بهمن ماه از طریق کریسمس ۶ ژانویه طول می کشد .مردم ارمنستان درخت کاج را نماد سرسبزی و جاودانگی حیات و تزیین آنرا نماد خوشی و سلامتی می دانند. هر ساله در آستانه سال نو درخت چهل متری کاج در مرکز این شهر توسط شهرداری شهر ایروان مستقر و تزیین می شود.جشن های سال نو در ارمنستان سیزده روز از اول تا سیزدهم ژانویه طول می کشد.

۶ ژانویه (تولد و غسل حضرت مسیح)

تولد و غسل حضرت مسیحتولد و غسل حضرت مسیح در ارمنستانششم ژانویه تولد و غسل حضرت مسیح- در روزگار قدیم تمامی جهان مسیحیت تولد و غسل تعمید حضرت مسیح را در روز ششم ژانویه جشن میگرفتند ولی در قرن چهارم میلادی کلیسای روم تصمیم میگیرد که روز تولد حضرت مسیح را در ۲۵ دسامبر و غسل تعمید را در ششم ژانویه برگزار کنند. ارامنه بر خلاف دیگر مسیحیان از این تصمیم پیروی نکردند و کماکان به سنت خود پای بند ماندند. در این روز در کلیسا مراسمی خاص برگزار میشود و ارامنه پس از این مراسم با شمع روشنی در دست به خانه های خود میروند و بهمراه اعضای خانواده بدور میز شام مخصوص گرد میابند.اعضای کلیسای ارامنه طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را همزمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

۲۵ ژانویه

روز معشوقان ئر ارمنستانخیابان سارگیس رعایت معشوق مذهبی و بسیار محبوب در میان جوانان است. ۶۳ روز قبل از عید پاک، در تاریخ شنبه سقوط زمانی بین ژانویه ۱۸ تا بهمن ماه ۲۳ جشن گرفته می شود. در شب جشن، جوانان خوردن پای شور و آب نمی نوشند نه برای تشویق خواب در شب آنها بر این باورند که خیابان سارگیس سرنوشت خود تصمیم می گیرد، که فرد می دهد که آنها را به نوشیدن آب در رویاها به همسر آینده خود تبدیل خواهد شد.

۱۴ فوریه جشن دِرِندِز (آتش افروزی)

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستانجشن دِرِندِز در ارمنستاناین جشن میان ایرانیان به جشن سده شهرت دارد و از جشن‌های خاص اقوامی است که ارمنیان پس از پذیرفتن مسیحیت در قالب جشن‌های ارمنی درآوردند. در ارمنستان باستان برای آتش صفات زنانه و برای آب فروزه‌های مردانه قائل بودند.این جشن در ایران از زمان مادهاتا پایان دوره صفوی برگزار می‌شد. این جشن در روز سیزدهم فوریه مصادف با بیست و چهارم بهمن ماه برگزار می‌شود. در این روز ارمنیان به کلیسا می‌ روند. مقام روحانی پس از به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه آن روز شمع روشنی را از محراب کلیسا برداشته به محوطه حیات کلیسا می‌رود و با آن شمع بوته‌هایی که برای آتش افروزی گردآمده می‌افروزد. پس از مراسم آتش بازی، هنگام ترک کلیسا هر کس شمع یا اخگردانی (مشعلی) را که با آتش صحن کلیسا روشن شده به عنوان تبرک به منزل می‌برد.

۸ مارچ روز زن (تعطیلات رسمی)

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستان۸ روز زن در ارمنستان مارچ در میان ارامنه روز زنان است. مردان را به زنان ارائه و خیابان پر از گل می باشند. مردم معمولا آن را با دوستان در کافه ها،رستوران ها و یا در خانه جشن می گیرند .بعد از فروپاشی شوروی و تشکیل جمهوری ارمنستان، در سال ۱۹۹۶، ۸ مارس به عنوان روز جهانی زن از تقویم اعیاد رسمی کشور خارج شد و به جای آن روز۷آوریل، روز مادر و روز زیبایی زن اعلام شد. هدف این تغییر آشکار بود: تغییر توجه از حقوق زن و تلاش زنان برای کسب حقوق برابر اجتماعی و سیاسی، به زن به عنوان مادر و مظهر زیبایی برای مردان. در سال ۲۰۰۱ روز ۸مارس در تقویم رسمی احیا شد، امّا روز ۷ آوریل هم به جای خود باقی ماند. اکنون در جمهوری ارمنستان زنان دو روز دارند:۸ مارس و ۷ آوریل. و اخیرا فاصله یک ماهه بین این دو تاریخ به یک جور ماهِ زن تبدیل شده است. در سراسر این روزها از زن تجلیل می‌شود. مطبوعات در این باره می‌نویسند و دولتمردان این مناسبت را به زنان تبریک می‌‌گویند.

عید پاک

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستانعید پاک مورد علاقه و تعطیلات بیشتر از پیش بینی در دنیای مسیحیت است. همه خوشامد می گوید یکدیگر در این روز : "مسیحبوجود آمده است"-- "خجسته است. رستاخیز مسیح". در طول فصل روزهای پرهیز و روزه روزه از ۴۰روز قبل از عید پاک، خانواده ها و یادیگر ارمنی عدس جوانه غلات در سینی پوشانده شده با یک لایه نازک پنبه قرار دهید، و نگه داشتن آن را در جای نور از خانه تا زمانی کهجوانه عید پاک ظاهر می شود. این جوانه سبز، نماد بهار و بیداری طبیعت هستند، "علف" که در آن مردم مکان تخم مرغ های رنگی برایتزئین سفره عید پاک. تا به امروز، ارامنه را حفظ افسانه هاو روایات قومی زیبا کتاب مقدس که اشاره به رنگ قرمز و تخم مرغ (نانشیرین: "هنگامی که مسیح مصلوب شد، مادر او در زمان مقداری تخم مرغ و نان در هم پیچید شال وقتی مادر را دیدم پسر او را مصلوبو اسلحه خود را در خونریزی، او زانو زد پایین و گریه اشک مادر و خون انداختن پسر در شال های رنگی. تخم مرغ و نان و سپس مادر شالروی سر خود قرار داده است.

۹ مه روز پیروزی
(جنگ جهانی دوم) تعطیلات رسمی

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستانروز پیروزی در ارمنستانروز پیروزی (جنگ جهانی دوم) یک روز تعطیل در سراسر اتحاد جماهیر شوروی بود و هنوز هم تعطیل رسمی در ارمنستان است. پیروزی ازجنگ جهانی دوم و برای یادبود آن مرده و جشن روز در کشور های مختلف است. ارمنستان آن را در تاریخ ۹ مه جشن می گیرد و مخصوصا در پارک پیروزا ایروان. این پارک که بزرگ‌ترین پارک ایروان است، بر فراز تپه‌های اطراف شهر و زیر منطقه زیتون بنا شده و علاوه بر یک شهربازی قدیمی، محل مجسمه عظیم «مادر ارمنستان» و موزه نظامی هم هست. این مجسمه با ابعاد حیرت انگیز ساخته «سرگئی مرکرف» است که مجسمه سازی یونانی – ارمنی بوده. همچنین در پایین پای این مجسمه قبر سرباز گمنام قرار گرفته که آن هم ابعادی چشم گیر دارد.

۲۸ مه روز جمهوری اول

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستاندر این روز در سال ۱۹۱۸، مردم ارمنستان بازسازی چه بود از تاریخی ارمنستان بعد از نیم صرفنظر از پیشینه و قدمت تاریخی ارمنستان که به حدود سال هشتصد قبل از میلاد(یعنی زمانی که ارمنستان بخشی از امپراطوری اورارتو محسوب می شد) برمیگردد٬ ما برای اولین بار نام ارمنستان را به عنوان کشوری مستقل برای مدت زمان بسیار کوتاهی(در حد دوسال!) از سال ۱۹۱۸ تا سال۱۹۲۰ میلادی به عنوان "جمهوری مستقل ارمنستان" در تاریخ سیاسی جهان شاهد هستیم. در سال٬۱۹۲۰ نیروهای کمونیست که در حال قدرت گرفتن بود بوسیله ارتش سرخ شوروی ارمنستان را مورد تاخت و تاز قرار داد و ارمنستان را به عنوان بخشی از "جمهوری سوسیالیسم" شوروی در آورد...

۲۱ سپتامبر روز استقلال

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستانروز استقلالاستقلال روز تعطیل رسمی در ارمنستان است. ارمنستان در ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۱ استقلال خود را تحت نام کشوری مستقل اعلام داشت...
۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۱ روزی بود که استقلال ارمنستان به همه پرسی گذاشته شد و با ۹۹ درصد آرای مردم به تصویب رسید. این روز ٬روز استقلال نامیده می شود- یکی از تعطیلات رسمی سالانه در ارمنستان است- جشن ملی است و هر ساله باشکوه تر از سال قبل در میدان بزرگ و اصلی شهر ایروان(هراپاراگ) بزرگداشت می گردد.

۵ ژوئیه روز قانون اساسی

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستانقانون اساسی جمهوری ارمنستان شد در تاریخ ۱۹۹۵ ژوئیه ۵ به تصویب رسید. قانون اساسی روز تعطیل رسمی در ارمنستان است.
ارمنستان در سال ۱۳۷۰ از شوروی استقلال یافت. ارمنستان اکنون روابط خوبی با ایران به ویژه در امور فرهنگی و اقتصادی و انرژِی دارد.زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است.