+ 374 55 39 00 36
              تماس با ما

   
    

 

 

 

 

تئاتر و سینمای ارمنستان

طی چند دهه اخیر، استقلال ارمنستان و بازگشت هنرمندان پرشمار ارمنستان از مسکو و دیگر شهرهای روسیه مقدمات استقلال و پیشرفت تئاتر را در این کشور کوچک و آرام بیش از بیش فراهم آورد. از سر گیری فعالیت ها اینبار در محدوده ای مشخص تر و با اهداف جدی و دقیق تر ملی، هنرمندان تئاتر ارمنستان را روز به روز به معرفی هنرشان در منطقه و حتی فراتر از آن ترغیب و تشویق کرد. تئاتر ارمنستان روز به روز ارتباط بیشتری با تئاتر اروپا ایجاد کرد و هر بار، چه در داخل و چه در خارج از این کشور تجربیات تازه ای را اریه نمود. دریافت جایزه پولیتزر توسط "ویلیام سارویان" (از مهمترین نمایشنامه نویسان معاصر ارمنستان) با نمایشنامه "زمان زندگی تو" نتیجه همین تلاشها برای بهتر شدن و نزدیک تر کردن تئاتر ارمنستان به تئاتر امروز دنیا بود. نمایشنامه نویسان و هنرمندان تئاتر ارمنستان رفته رفته تجربیات مدرن هنرشان را همگام با بهترین آثار اروپا در فستیوال ها و اجراهای مختلف داخلی و خارجی عرضه کردند. و طی این سالها در حرکتی رو به رشد و پیرفتی جدی توانستند گامههای بسیاری در جهت یکدست کردن همه تجربیات پراکنده سالهای پیش بردارند.

تئاتر کمدی هاکوپ پارونیان

جشن‌ها و فستیوالهای ارمنستانئاتر کمدی موزیکال یکی از بزرگترین و مجهزترین تئاترهای شهر است که می توان آن را با تالار وحدت خودمان مقایسه کرد. این تالار بزرگ در نزدیکی میدان بزرگ "هاراپراگ" در خیابان "سارکیسیان" قرار گرفته است و معمولا نمایشهای بزرگ و پر زرق و برق کمدی موزیکال و اجراهایی از این دست که نیازمند سالنی بزرگ تر و امکانات بیشتر هستند را میزبانی می کند و استقبال تماشاگران از آن بسیار زیاد است؛ طوری که بلیت های هر نمایش این تالار در همان اولین روزهای پیش فروش تمام می شوند.
ارمنستان، ایروان، خیابان سارکیسیان شماره ۷
تلفن : ۰۰۳۷۴۱۰۵۸۰۱۰۱

تئاتر سوندوکیان

تئاتر و سینمای ارمنستاناصلی ترین و مهمترین مجموعه تئاتری شهر یروان - تئاتر سندوکیان - است که گهگاه میزبان نمایش های خارجی و از جمله آثار مهم نمایشی فرانسه است. سالن های تئاتر این مجموعه بزرگ و قدیمی که در خیابان "لوساووریچ" واقع شده در بیشتر روزها شاهد اجرای بهترین آثار نمایشی شهر هستند. در حال حاضر (۱۱ جولای) چهار نمایش به طور مشخص در لیست برنامه این تئاتر قرار گرفته اند و هفت نمایش دیگر در انتظار اعلام زمان اجرا هستند. برخلاف کشور ما بیشترین مخاطبان این مجموعه بزرگسالان هستند و تعداد آنها به مراتب بیشتر از تماشاگران جوان است.
ارمنستان، ایروان، خیابان گریگور لوساووریچ شماره ۶
تلفن : ۰۰۳۷۴۱۰۵۸۰۱۰۱

تئاتر عروسکی

تئاتر و سینمای ارمنستانیک سالن ویژه نمایش های عروسکی هم با همین نام در خیابان هنرمند نشین "سایات نووآ" وجود دارد که هنرمندان تئاتر عروسکی و علاقه مندان این نوع تئاتر همیشه می توانند در آن به تماشای نمایش های عروسکی بنشینند.در این یک ماه هر بار حدود دوازده نمایش در لیست قرار می گیرند و معمولا همیشه می توان یک یا دو نمایشنامه چخوف را هم در آن مشاهده کرد.
ارمنستان، ایروان، خیابان سایات نوا ۴
تلفن : ۳۷۴۱۰۵۶۳۳۴۳+

تئاتر روسی ستانیلاوسکی

تئاتر و سینمای ارمنستاناین سالن در خیابان "آبوویان" و در مقابل سینما مسکو قرار دارد و اساسا یک تئاتر روسی است که تنها به اجرای نمایش های هنرمندان روسیه و نمایشنامه های روسی اختصاص دارد. این سالن قدیمی درست در مرکز شهر قرار گرفته و هر چند آرامش و سردی روسی را می توان در معماری و فضای داخل آن مشاهده کرد، اما از بهترین مراکز تئاتری شهر است. این سالن قدیمی، برنامه اجراهایش را هر ماه و برای همان ماه به صورت منظم منتشر و اعلام می کند.
ارمنستان، ایروان، خیابان آبوویان شماره ۷
تلفن : ۳۷۴۱۰۵۶۹۱۹۵+

سینمای ارمنستان

سینمای ارمنستان در تاریخ ۱۶ آوریل ۱۹۲۳ ایجاد شد. در آن روز با یک فرمان دولتی، کمیته دولتی سینمای ارمنی تشکیل شد.در ماهتئاتر و سینمای ارمنستان مارس ۱۹۲۴ نخستین استودیوی فیلم ارمنی به نام آرمن‌فیلم در ایروان بنیاد شد و کار خود را با یک فیلم مستند به نام «ارمنستان شوروی» (۱۹۲۴) آغاز کرد.
ناموس به کارگردانی هامو بیک‌نظریان اولین فیلم صامت و سیاه و سفید ارمنی بود.نخستین فیلم صدادار پــِپو نام داشت که در سال ۱۹۳۵ توسط هامو بیک‌نظریان ساخته شد.چند تن از کارگردانان مهم معاصر ارمنی عبارت‌اند از:
• سرگئی پاراجانوف (با فیلم رنگ انارها)• میخائیل وارطانوف
• آرتاوازد پلشیان • هنریک مالیان

سینما مسکو

آدرس:ایروان، خیابان آبوویان شماره ۱۸
تلفن :۵۲۱۲۱۰ ۳۷۴۱۰+

سینمای نائیری

آدرس: ایروان، خیابان ماشتوس شماره ۵۰
تلفن : ۳۷۴۱۰۵۶۶۱۸۰+

سینما ستار

آدرس: دالما مول
تلفن :0037460755555

 

 

۰